Final Team Standings --
Championship Sections
2022 Virginia Scholastic Chess Championships
March 26-27, 2022 -
Fredericksburg, VA
Scroll Down to see the Section and Team of your Choice
Only the Top 4-scoring Players count toward each team's Total points
K3 Championship Teams
Code | Name | Score | TBrk-1 | Prize | |
1 | SANGSTER | Sangster Elementary School | 8.0 | 28 | 1st Place |
VOLOSHIN, Vanya 5.0 | |||||
THALER, Wesley 3.0 | |||||
2 | WESTBRIAR | Westbriar Elementary | 6.0 | 36.5 | 2nd Place |
BAIM, Emin 3.0 | |||||
JIANG, Aijia 2.5 | |||||
BABAZADE, Mehin 0.5 | |||||
3 | COLVINRUN | Colvin Run Elementary School | 6.0 | 21 | 3rd Place |
GAO, Pinhang 4.0 | |||||
WANG, William Zixuan 2.0 | |||||
4 | NAVYES | Navy Elementary School | 5.5 | 34.5 | 4th Place |
XU, Zichen 2.5 | |||||
BHANDARI, Puru 2.0 | |||||
RAJESH, Advaith 1.0 | |||||
5 | CHURCHILL | Churchill Road Elementary School | 4.5 | 31.5 | 5th Place |
SHI, Drake 3.0 | |||||
LE, Henry 1.0 | |||||
XIAO, Andrew 0.5 | |||||
6 | MILLRUN | Mill Run Elementary School | 4.0 | 20.5 | 6th Place |
KONDAGARI, Rishi 2.0 | |||||
MATHUR, Arnav 2.0 |
K3 U600 Teams
Code | Name | Score | TBrk-1 | Prize | |
1 | MCNAIRES | McNair Elementary School | 9.5 | 40.5 | 1st Place |
RAJ, Vihaan Sandeep 5.0 | |||||
KODARU, Charan Vinayak 2.5 | |||||
SELVABHARATHI JR, Ragave 2.0 | |||||
2 | KENTGARDENS | Kent Gardens Elementary School | 9.5 | 36 | 2nd Place |
LIN, Elson 3.5 | |||||
RACZKO, Olivia 3.0 | |||||
SHAO, Jin 3.0 | |||||
WETHINGTON, Bryce 2.5 | |||||
HADDAD, Ronny Ziyad 2.0 | |||||
LIU, Ethan 0.0 | |||||
3 | OLDDONAT | Old Donation School | 9.0 | 40.5 | 3rd Place |
JAIN, Aaria 4.0 | |||||
GORDON, Windsor Reillt 3.0 | |||||
APPUKUTTAN, Ram Solomon Tanega 2.0 | |||||
4 | MCNAIRUES | McNair Upper Elementary School | 8.0 | 29 | 4th Place |
MURARKA, Darsh 5.0 | |||||
BIJVANI, Shreya Pareshkumar 3.0 | |||||
5 | SPRINGHILL | Spring Hill Elementary School | 7.5 | 26.5 | 5th Place |
TAN, Lucas 4.0 | |||||
CHEN, Emma Ruixin 3.5 | |||||
6 | LEESCORNER | Lees Corner Elementary School | 7.0 | 26 | |
BUCZYNA, Lily 4.0 | |||||
PALPANDIAN, Iniya 3.0 | |||||
7 | HARRINGTON | Harrington Waddell Elementary | 4.5 | 21 | |
SORIANO CACERES, Jhossel Edgardo 3.0 | |||||
SORIANO CACERES, Jhostyn 1.5 | |||||
8 | COLONIAL | Colonial Trail Elementary School | 3.5 | 26 | |
HEMANTH, Aarav 2.0 | |||||
HEMANTH, Aarush 1.5 | |||||
9 | BASISIND | Basis Independent School | 3.5 | 20 | |
WANG, Charles 2.5 | |||||
SHI, Nolan 1.0 | |||||
10 | COLVINRUN | Colvin Run Elementary School | 2.5 | 31.5 | |
NOSUM, Ethan Enzo 1.0 | |||||
GIBBONS , Jacob 1.0 | |||||
PALMIERI, Sebastian 0.5 | |||||
11 | NORFOLKGUILD | Norfolk Academic Guild | 2.5 | 18 | |
EMERSON-COYLE, Griffin S 2.0 | |||||
BREGUET, Lorelei 0.5 |
K5 Championship Teams
Code | Name | Score | TBrk-1 | Place | |
1 | OLDDONAT | Old Donation School | 9.5 | 41 | 1st Place |
YAMBEM, Siddhant 4.0 | |||||
NGO, Jonathan 3.0 | |||||
MOHAN, Pranav 2.5 | |||||
2 | BARRETTES | Barrett Elementary School | 7.0 | 27.5 | 2nd Place |
AMRANY, Benjamin 3.5 | |||||
LIEBERMAN, Cameron Alpert 3.5 | |||||
3 | SHADYGRV | Shady Grove Elementary School | 6.0 | 31 | 3rd Place |
SINKAR, Anagha Aniket 4.0 | |||||
SUN, Brighten 2.0 | |||||
4 | MOOREFIELDES | Moorefield Elementary school | 6.0 | 22.5 | 4th Place |
SISTA, Sai Vijay Himaghna 3.0 | |||||
SATHIESH , Kavin Chandar 3.0 | |||||
5 | POPLARTREE | Poplar Tree Elementary | 4.5 | 23.5 | 5th Place |
CHONG, Hanford 3.5 | |||||
PARITI, Maruti Sriram 1.0 | |||||
6 | MCNAIRUES | McNair Upper Elementary School | 4.0 | 28.5 | 6th Place |
YEHAMANDRAM SRIDHAR, Jagadeeshwa 3.5 | |||||
MANTRI, Sidharth 0.5 |
K5 U1000 Teams
Code | Name | Score | TBrk-1 | Prize | |
1 | OLDDONAT | Old Donation School | 10.5 | 44.5 | 1st Place |
FULLER, Timothy 4.5 | |||||
JAIN, Aanya 3.0 | |||||
PADIRI, Devika 3.0 | |||||
GETTINS, Trevor James 3.0 | |||||
GUO, Jayden Haochen 2.0 | |||||
2 | RIVERSEDGE | Rivers Edge Elementary School | 10.0 | 42.5 | 2nd Place |
YANG, Ryan 4.0 | |||||
AGRAWAL, Nimit 3.0 | |||||
BHAVANASI, Abhyuday 3.0 | |||||
SHIRODKAR, Vihaan 2.0 | |||||
3 | HARRINGTON | Harrington Waddell Elementary | 8.5 | 40.5 | 3rd Place |
SORIANO CACERES, Rossel Edgardo 3.5 | |||||
EASTWOOD, Alexander 3.0 | |||||
MASON, Asher Elias 2.0 | |||||
RAHL, Theo Lincoln 0.0 | |||||
4 | MCNAIRUES | McNair Upper Elementary School | 8.0 | 40.5 | 4th Place |
CHOKKARAJU, Sathvik 3.0 | |||||
RAJ, Adhyan Sandeep 3.0 | |||||
CHOKKARAJU, Saketh 2.0 | |||||
GUDAVALLI, Medha 2.0 | |||||
THENMOZHI GOPINATH, Adithya 2.0 | |||||
SELVABHARATHI JR, Kiruthik 1.0 | |||||
TIWARI, Anish 1.0 | |||||
5 | COLVINRUN | Colvin Run Elementary School | 6.5 | 35 | 5th Place |
LECLAIRE, Connor 2.5 | |||||
SHENG, Brayden 2.5 | |||||
MITCHELL, Nathaniel C 1.5 | |||||
SAMEULLAH, Alyna 1.0 | |||||
6 | POPLARTREE | Poplar Tree Elementary | 6.0 | 29.5 | |
MATHURIA, Krish 2.5 | |||||
NAIR, Samyukta 2.0 | |||||
DEVARAKONDA, Suhas 1.5 | |||||
CHANTEMSIN , Cedric D 1.5 | |||||
MATHURIA, Kavi 0.5 | |||||
7 | HAYCOCKES | Haycock Elementary School | 6.0 | 26 | |
HUANG, Henry H 4.0 | |||||
ZHANG, Zelman 2.0 | |||||
8 | MOSAICES | Mosaic Elementary School | 5.5 | 23 | |
KARIM, Alikhan 3.5 | |||||
LEE, Justin Kijun 2.0 | |||||
9 | WILLOWSPR | Willow Springs Elementarty | 1.0 | 7.5 | |
HASAN, Laith <SEE T.D.> 1.0 | |||||
KURDI, Laila J 0.0 |
Code | Name | Score | TBrk-1 | Prize | |
1 | RACHEL | Rachel Carson Middle School | 16.0 | 57.5 | 1st Place |
SLATE, Kent 5.0 | |||||
SU, Kevin 4.0 | |||||
HALDANKAR, Ameya 4.0 | |||||
LIU, Christina Grace 3.0 | |||||
DURAISAMY, Chandresh 3.0 | |||||
DUDIPALA, Daksh 2.5 | |||||
DATE, Yash 2.5 | |||||
BHOOMA, Hrishi 2.5 | |||||
HUANG, Lulu 1.5 | |||||
2 | OLDDONAT | Old Donation School | 9.5 | 43.5 | 2nd Place |
ABHILASH, Alen Kurian 3.0 | |||||
DESAI, Eeshan 2.5 | |||||
CHOKKALINGAM, Prasannaa Jagan Ja 2.0 | |||||
PATTNAIK, Soham 2.0 | |||||
3 | COOPERMS | Cooper Middle School | 8.0 | 26 | 3rd{;ace |
GUO, Edward 4.0 | |||||
XIONG, Lang Leo 4.0 | |||||
4 | JMLUNSFORD | J Michael Lunsford Middle School | 7.0 | 32 | 4th Place |
TAY, Brian 4.0 | |||||
ANANTH, Ananya 3.0 | |||||
5 | EAGLERIDGE | Eagle Ridge Middle School | 6.0 | 45 | 5th Place |
MURUGAN AYYAPPAN, Adhiraiyan 3.0 | |||||
SWAMINATHAN, Pranav 2.0 | |||||
ARI, Srinandasai 1.0 | |||||
6 | NAVYES | Navy Elementary School | 5.0 | 37.5 | 6th Place |
DOPPALAPUDI, Adith 1.5 | |||||
YELLEPEDDY, Yuvaan Manohar 1.5 | |||||
DEVARAJ, Shreya 1.0 | |||||
DEVARAJ, Siri 1.0 | |||||
7 | STONEHILL | Stone Hill Middle School | 5.0 | 23.5 | |
NGUYEN, Chance 3.0 | |||||
GUPTA, Aarush 2.0 | |||||
8 | SHORTPUMP | Short Pump Middle School | 4.0 | 21 | |
KRISHNAN, Ashvath 2.5 | |||||
VURIMI, Joshith Sai 1.5 | |||||
9 | LONGFELLOW | Longfellow Middle School | 2.5 | 25.5 | |
JIANG, Michael 1.5 | |||||
KURUBA, Raghav 1.0 | |||||
WANG, Enqi Angela 0.0 | |||||
10 | COLVINRUN | Colvin Run Elementary School | 2.5 | 15.5 | |
SU, Aaron Zichen 1.5 | |||||
MOTAHARINEZHAD, Parsa 1.0 |
K8 U1200 Teams
Code | Name | Score | TBrk-1 | Prize | |
1 | MCNAIRUES | McNair Upper Elementary School | 12.5 | 47 | 1st Place |
GUDAVALLI, Saatvik 4.5 | |||||
EDULAKANTI, Rithwik Reddy 4.0 | |||||
KODARU, Jithin 4.0 | |||||
BHOOMA, Dhivij 3.0 | |||||
SUJIT, Blessie 3.0 | |||||
KHARE, Anushka 2.5 | |||||
BHAT, Vibhava 2.0 | |||||
2 | LYLBURNDOWN | Lylburn Downing Middle School | 11.5 | 37 | 2nd Place |
SORIANO CACERES, Jonathan Edgard 4.0 | |||||
SHESTER, Graham Livingston, Mr 4.0 | |||||
RAHL, Edison 3.5 | |||||
DRUMBL, Luke 3.0 | |||||
EASTWOOD, Samuel 2.0 | |||||
RICHARDS, Trent 1.0 | |||||
3 | OLDDONAT | Old Donation School | 11.0 | 39 | 3rd Place |
MADDIPATLA, Pranav 4.0 | |||||
MISHRA, Shrihan 3.5 | |||||
ABHILASH, Alvin Varghese 3.5 | |||||
STALEY, Samuel 3.0 | |||||
POTNURI, Ishaan 2.0 | |||||
MCINROE, Harrison Street, Mr 1.0 | |||||
4 | RACHEL | Rachel Carson Middle School | 9.5 | 44 | 4th Place |
CHELLAN, Sukir 4.0 | |||||
MANTRI, Rishitha 3.0 | |||||
TIWARI, Abhiraj 2.5 | |||||
CHAWAT, Neil 2.0 | |||||
BANSAL, Anay Kumar 2.0 | |||||
5 | MOODYMS | G.H.Moody Middle School | 9.0 | 37 | 5th Place |
SAMBARAJU, Saket 3.5 | |||||
SHAH, Ishan C 3.0 | |||||
VIJAY, Sachin 2.5 | |||||
BEJUGAM, Eshwar 2.0 | |||||
AGGARWAL, Arnav 1.0 | |||||
DODAMANI, Ishaan 0.5 | |||||
6 | MARSTELLAR | Marstellar Middle School | 7.5 | 40 | |
CAULFIELD, Kara 3.0 | |||||
CAULFIELD, Kate 2.5 | |||||
MAHAJAN, Nachiketa D 2.0 | |||||
7 | STONEHILL | Stone Hill Middle School | 7.5 | 29.5 | |
PARAMASIVAN, Nithin M 4.0 | |||||
KHARE, Avni Srivastava 3.5 | |||||
8 | ALLSAINTSCATH | All Saints Catholic School | 7.0 | 27.5 | |
MAKAROV, Daniil 4.0 | |||||
MAKAROVA, Serafima 3.0 | |||||
9 | CLASSICALCON | Classical Conversations Salem Road | 6.0 | 34.5 | |
MEAD, Donovan 2.0 | |||||
MEAD, Benjamin 2.0 | |||||
MEAD, Jonathan E 2.0 | |||||
WALTERMIRE, Nathaniel 1.5 | |||||
10 | EAGLERIDGE | Eagle Ridge Middle School | 4.0 | 24 | |
MARLECHA, Kanish 2.5 | |||||
VISHNUBHATLA, Akshaj 1.5 | |||||
11 | TOMAHAWKMS | Tomahawk Middle School | 4.0 | 21.5 | |
KANDURI, Rohan 2.0 | |||||
KANDURI, Aryan 2.0 | |||||
12 | KENTGARDENS | Kent Gardens Elementary School | 4.0 | 21.5 | |
HADDAD, Ramzy Ziyad, Mr 2.0 | |||||
BI, Shawn Shuxiao 2.0 | |||||
13 | FLORIS | Floris Elementary School | 2.5 | 27.5 | |
BADHAN, Utkarsh 1.5 | |||||
BADHAN, Tanishq 1.0 | |||||
14 | PARKSIDEMS | PARKSIDEMS | 2.0 | 19.5 | |
SADIEVA, Amira <SEE T.D.> 1.0 | |||||
PURI, Aditi 1.0 |
K12 Championship Teams
Code
Name
Score
TBrk-1
Prize
1
THOMASJEFFHS
Thomas Jefferson High School
16.0
53
1st Place
MUNDAYAT, Abinav Rajiv 4.5
GUPTA, Arnav Tamnash 4.0
VINOD, Aarush 4.0
CAO, David Lu 3.5
LI, David Xinjian 3.5
MATTA, Kisna 3.0
WILLIAMS, Tommy 3.0
WRIGHT, James Douglas 3.0
WANG, Andrew 2.5
IYER, Mantra 2.0
SAPRE, Tapan Janardan 1.5
BHARGAV, Karthik 1.5
VIJAYRAM, Avnith Xavier 0.5
2
CHANTILLYHS
Chantilly High School
14.0
53
2nd Place
NAIR, Siddhant 4.5
WFM DOMMALAPATI, Aasa 3.5
BIRADAVOLU, Asrith 3.0
PATSUK, Sergey 3.0
PONUGOTI, Rahul 2.5
KONDURU, Pranav Raju 2.0
KONDURU, Neha Raju 1.0
3
ALEXCITYHS
Alexandria City High School
10.0
38.5
3rd Place
LANE, Thomas Coe 4.0
CARDWELL, Guy Avery 4.0
ADKINS-HOOKE, Silas Brinton 2.0
4
WESTFIELD
Westfield HS
9.0
51.5
4th Place
YEHAMANDRAM, Yogeshwar 4.0
SUJIT ROY, Brighton 2.0
JANI, Parv 1.5
BHAT, Vipra 1.5
5
FREEDOMHS
Freedom High School
4.5
27
5th Place
S PREM, Pranav 3.0
KUMAR, Anantha 1.5
6
OCEANLAKE
Ocean Lake High School
4.5
26.5
CARRASCO, Christian 2.5
DESAI, Aneesh 2.0
7
ROCKRIDGEHS
Rockridge high school
4.5
21.5
GODLAVETI, Pracheth 3.0
KOBLA, Akshay 1.5
8
HAMPTONROADS
Hampton Roads Academy
2.0
19.5
FRANKENHOFF, Cole 1.5
LOCHBAUM, Isaac 0.5
K12 U1400 Teams
Code | Name | Score | TBrk[S] | Prize | |
1 | MAGGIEWALKER | Maggie L Walker Governor's School | 11.0 | 39 | 1st Place |
AZHAGAPPAN, Arjun Arunachalam 4.0 | |||||
NAAVAAL, Risshi 4.0 | |||||
MALANI, Shorya 3.0 | |||||
DIDATO, Cole C 3.0 | |||||
PALANI, Ritvika 3.0 | |||||
SNEDDON, Samuel Davis 2.0 | |||||
KHADYE, Soumya Parag, Ms 2.0 | |||||
DOWLING, Kj James 1.5 | |||||
2 | THOMASJEFFHS | Thomas Jefferson High School | 7.5 | 25 | 2nd Place |
GROSS, Jason David 4.0 | |||||
NANDAKUMAR, Vishal 3.0 | |||||
VATTI, Aakash 0.5 | |||||
3 | ROCKBRDGHS | Rockbridge County High School | 6.5 | 38 | 3rd Place |
ABAH, Kalu Jolaade 2.5 | |||||
LOWNEY, Charles Alexander, Mr 2.0 | |||||
COURTNEY COLLINS, Liam 2.0 | |||||
AYOUB-WINDER, Thomas 2.0 | |||||
DRUMBL, Paul 1.0 | |||||
4 | CHANTILLYHS | Chantilly High School | 5.0 | 27 | 4th Place |
YEDLA, Maina 2.5 | |||||
ERABELLY, Rithwik 2.5 | |||||
5 | NORFOLKGUILD | Norfolk Academic Guild | 5.0 | 21.5 | 5th Place |
COWELL, Liam Me 4.0 | |||||
COWELL, Anora Ee 1.0 | |||||
6 | HAMPTONROADS | Hampton Roads Academy | 2.5 | 16 | |
KHAYAT, Aarman 1.5 | |||||
VALDEZ, Daniel 1.0 |